Motosiklet İlk Sürüş İçin Öneriler

İlk Sürüş İçin Öneriler

Motosiklet kullanmak istiyordunuz şimdi üzerindesiniz. Belki de emanet motor kullanıyorsunuz içinizde küçükten korku var ve çalıştırdınız motosikleti aklınızda tek bir soru “İnternet fenomenlerine karışır mıyım?” bu duruma düşmemek için ilk sürüş tecrübesi için tavsiyeleri aklınızda bulundurun. Sizlerinde katkı yapmanızı bekliyorum.

Örnek Video :

Öncelikle motosiklet sürebilmeniz için kolay düzeyde kuramsal bilginizin olması gerekiyor. Eğer bu yok ise motosikletin üzerine oturmayın.Teorik derken? diyenler için ufak bir açıklama yapayım kısaca kağıt üzerindeki bilgidir. Örneğin;” Debriyaj sol elin bulunduğu bölümdedir. Fren şurdadır gibi” Bunlar ilk önce bilinmeli. Hazırsanız bu tavsiyeleri sıralamaya başlayalım…

Nerede süreceksiniz?

İlk kez sürüyorsunuz bunu unutmayın dar sokaklar, bol araçlı otoparklar,kalabalık yerler vb. gibi kendinize ve diğerlerine zarar verebileceğiniz ortamlardan uzak durun. Bir tavsiye olarak açık bir arazi olabilir. Çevrenizde kesinlikle bu iş için makul bir mekan olacaktır diye düşünüyorum. Eğer bulamadıysanız kalabalıktan uzak bir sokakta makul olacaktır.

Büyük CC

Yeterince tecrübeniz yok iken büyük cc’li bir motosikleti denemek için bile üzerine oturmayın derim. Aksi halde Youtube’da “2015 İlk Sürüş Kazaları” videosunda yer almanız içten bile değil. Unutmayın hiç kimse ilk kullandığında bir “Valentine Rossi” olamaz.

Fren Kontrol

Motosiklet üzerindeyken motoru çalıştırmadan ayağınızla ileri geri hareket ettirerek motoru frenlerin ayarlarına bakın ya da arka frene ayağınız iyi bir biçimde oturuyor mu kontrol edin. Unutmamanız gereken tek şey aslında acele etmemek..

Gaz Kontrolü

Gaz denetimine motoru çalıştırmadan önce bakmayı unutmayın. Çevrili durumda kalmış olabilir. Özellikle bazı motor kullanıcıları gazı sabitlemek için bir aparat kullanabiliyor. Bu aparat gazı açık konumda bırakmış olabilir. Yukarı doğru çevirerek sonda olmasından emin olun.

Dikkat

Bir diğer dikkat edilecek noktalardan bir tanesi de bineceğiniz motosikletin ışıkları, sinyalleri, ateşleme tuşu vb. kontrollerin nerde olduğunu daha önceden öğrenmek ilaveten motosiklet aynalarını kendinize göre ayarlamanız da sizin için iyi olacaktır. Aksi halde motosiklet ile ilerlemeye başladığınızda bunlar dikkatinizi dağıtabilir. İlk sürüşünüz olduğu için sinyal vermek ile uğraşmayın oraları karıştırır iken dikkatinizi yoldan ayırabilirsiniz. Trafik olan alanlardaysanız ve sinyalleri kullanmanız gerekiyorsa kesinlikle hareket etmeden önce bunu yapmayı deneyin.

motosiklet

Debriyaj

Motosikleti hareket ettirmemizi sağlayan en önemli araçtır. Debriyaj ayarını bilmediğiniz motosiklette aniden debriyajı kaldırmanız motorun istop etmesine neden olacaktır ya da yekinmesine neden olacaktır. Bu yüzden yapmanız gereken sol elinizle debriyajı tamam sıkııp az biraz gaz açıp debriyajı yavaşça kaldırıp kavrama noktasını bulmaya çalışın. Kavrama noktasını bulduğunda motosiklet hareket etmeye başlayacaktır.

Vites

Motosiklet ile alıştırma yaparken 1. ve 2.vites ile alıştırmalar yapın eğer biraz daha motosiklete hakim olduğunuzu hissettiğinizde vitesleri değiştirmeye başlarsınız. Tabi ki ilk önce viteslerin nasıl değiştiğini öğrenmeniz izin için faydalı olacaktır.

Ekipmanlar

Aslında en başında söylemem gerekiyordu bi anlık aklımdan çıkmış, bunu yaparken kesinlikle ama kesinlikle kaskınız başınızda bulunsun. Mümkünse korumalı mont, dizlik, el koruma gibi diğer ekipmanlarında üzerinizde bulunmasına dikkat edin.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir