Motosiklete Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Yeni başlarken en çok sorulan soru aslında bu değil midir? Oysa motosikletin maliyetini bir kenara bırakalım motosiklet ile yeni tanışan bir kişinin ilk olarak ekipman ve sonra eğitim bütçesini ayırması, sonrasında bu bütçeye alacağı güvenlik aksesuar ve sigorta maliyetlerini eklemesi gerekir. Bunlardan sonra artan mebla ise alınabilecek motosiklete karar vermelidir.

Bana bu soruyu soran gençlere genelde bütçelerinin altında kalmış modelleri önerdiğimde zebani gibi bakmalarına alışsam da, gerçek zebani malesef daha emeklemeden koşmaya çalıştıklarında karşılarına çıkacak tehlikelerden başka birşey değil.

Bugün kask, mont, dizlik, bot ve eldivenden oluşan, mesela full yazlık ekipman edinmek ortalama 1000 ila 2000TL kenara ayırmak demek. Motosiklete artçı olarak başlamış kişilerin bu durumda oldukça avantajlı olacağını gözardı etmemek gerekli tabii. Motosiklet kullanmaya başlamak içinse ekipman konusunu çözdükten sonra şu aşamaları izlemek önemli:

  1. Motosiklet sürücü belgesi (ehliyet) sahibi olmak
  2. Motosiklet kullanmayı öğrenmek için eğitim almak
  3. Bir motosiklet sahibi olmak
  4. Bu motosiklete kaza anında hem sürücü hem de kendisine zarar gelmesini önleyici aksesuarlar takmak
  5. Özellikle çalınmaya ve kazalara karşı sigorta yaptırmak
  6. Motosiklete alışmak
  7. Güvenli sürüş eğitimi almak

Ne çok kalemi var diyebilirsiniz. Ancak motosiklet, bilinçsiz ve eğitimsiz bir sürücünün elinde malesef ölüme yol açabilecek kadar tehlikelidir.

Maddeleri daha detaylıca inceleyelim:

1. Motosiklet sürücü belgesi (ehliyet) sahibi olmak

Motosiklete heves eden birçok kişi malesef motosikletin otomobil ehliyetiyle yasal olarak sürülemeyeceğinden haberdar değil. 2016’ya dek A1 ve A2 sınıfları motosiklet ehliyeti olarak kabul edilirken, 2016 senesinde uygulamaya geçecek olan yeni ehliyetlere göre M, A1, A2 ve A sınıfı ehliyetler aralarında ayrıldıkları limitlerin izin verdiği tipteki motosikletleri kullanmak için sürücünün sahip olması gereken belgelerdir.

Motoavm Blog Sayfası

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir